Sekunda koja mijenja život - radionica

U suradnji i na inicijativu Udruge obitelji stradalih u prometu i njenog predsjednika gospodina Nebojše Čelice, pored ostalih aktivnosti u Domu i domskom dvorištu, održana je edukativna radionica za učenike te probne vožnje automobila s "pijanim" naočalama.

Cilj je bio osvjestiti problem velikog broja stradalih u prometu i opasnosti koja se veže uz vožnju u alkoholiziranom stanju.

Na domskom dvorištu, čiji se zidovi već danima oslikavaju edukativnim sadržajima prometne kulture, postavljen je improvizirani poligon. Imali smo na raspolaganju automobil Auto-škole Pino, s profesionalnim instruktorom. Ometajući faktor bile su naočale koje simuliraju viđenje pod utjecajem alkohola. Nekoliko hrabrih učenika i odgajatelj Željko isprobali su vožnju pod takvim okolnostima. Nije bilo lako! Uz minimalnu brzinu kretanja crnog Yarisa, srušen je tek pokoji stupić. No ne treba se zanositi da bi pod utjecajem alkohola na cesti vozili tako oprezno. Dapače, alkohol utječe tako da nam daje lažnu sigurnost, utječe i na reflekse, na brzinu reakcije i donošenja odluka. U opasnoj kombinaciji s neiskustvom mladih vozača, to često postaje pogubno!

O dramatičnim posljedicama imali smo priliku vidjeti na edukativnim filmovima HAK-a, koji nikoga nisu ostavili ravnodušnim. Doista, potrebna je sekunda nepažnje da te nema, da više nema tvog prijatelja, da ostaneš zauvijek u invalidskim kolicima, nepokretan...

Strašno, ali vrijeme nikada ne možemo vratiti u nazad. Razmislite dobro i nikada ne sjedajte pijani za volan ili uz pijanog vozača! Vožnja je uvijek rizik, ali uz alkohol i ludu brzini, koban ishod vrlo je vjerojatan.

Misli i djeluj dok možeš!

Sretno! Ali i pametno!

Priloženi dokumenti:
DSC05733.JPG (606.25 KB)
DSC05736.JPG (601.33 KB)

objavio: Ines Maurović   datum: 3. 6. 2011.