Večer s maturantima

Dana 12.05.2011. u 20 sati u Domu je organizirana svečana večera i program za ovogodišnje maturante. 25 mladih ljudi završava svoj boravak u Domu i kreće u neku novu životnu fazu - na fakultet ili na posao.

Svake godine obilježimo taj trenutak malom svečanošću, kako bi ublažili gorčinu rastanka ili se nagradili za dobro obavljen posao - učenici, koji su priveli kraju svoje srednjoškolsko obrazovanje i djelatnici, koji su uspješno odgojili još jednu generaciju mladih ljudi, bar teoretski spremnih za samostalan život.

Svi su nam lijepi, pravi veliki ljudi, u usporedbi s malim zbunjenim bićima koja su nam pred četiri godine došla u Dom. To uvijek fotografiramo, za uspomenu i dugo sjećanje, jer i nama vrijeme ide, a slike u memoriji zmaju nam izblijediti ili se pomiješati.

Vrhunac događaja svakako je "Vrabac" - čitanje stihova za svakog maturanta, jedan humoristični isječak iz domskog života, viđen očima odgajatelja. Ove godine autor vrapca je naš noćni odgajatelj Dragan Lazić. To je bilo iznenađenje za sve nas - tip je stvarno svestran- čuva djecu noću, vodi stolni tenis, aranžira nam i dekorira dom za svaku prigodu, s nama igra odbojku, nogomet... a sada smo doznali da piše i poeziju! Svašta s tim odgajateljima! Misliš da ih dobro poznaješ, a neke stvari o njima doznaš zadnje dane pred odlazak!

Imperija uzvraća udarac, ili tako nešto - učenici su dali svoj tragikomičan pogled na odgaljatelje i ostale koji s njima rade, kroz "suđenje" za sve ono što nije valjalo u protekle 4 godine. Sve u svemu, mogli smo proći i gore! Dobro je! A mi smo i nakon svega uvjereni u to da svoj posao radimo jako dobro i s puno ljubavi. Tako ćemo i nastaviti!

A što je bilo poslije? Nakon večere maturanti su zatražili i dobili produljeni izlaz, do 1 sat. No umjesto u 1, došli su u dom u 4! A što je bilo nakon toga? Na njihovu  žalost, bila je to još jedna poučna životna lekcija - nepoštivanje dogovora, kriva odluka, uvijek nosi za sobom loše posljedice. Nije im odobren boravak u domu, nakon završetka nastave za maturante. Dragi naši, želite biti veliki, odlučivati sami o sebi, doći kad vas je volja? Sve to u stvarnom životu ima svoju cijenu! Što prije naučite lekciju da vam odrasli koji kažu "ne diraj peć, da ne bude pec", kažu to iz ljubavi i brige prema vama. A ako ste sa punih 18 još uvijek u pubertetu pa kažete "Baš hoću!", sami ste si krivi što sada pušete!

Mi vas i dalje puno volimo! Svratite u dom kad god imate priliku! Biti ćete nam dragi gosti!

objavio: Ines Maurović   datum: 16. 5. 2011.