Izlet na Brijune

Prekrasno vrijeme u listopadu omogućilo nam je da posjetimo Nacionalni park Brijuni i uživamo u njegovim ljepotama. Od vožnje brodom iz sunčane Fažane do povratka u nju - uživali smo baš u svakom trenutku. Vlakićem smo se provozali otokom i doznali sve o povijesti otočja  i slavnim osobama koje su na njemu boravile ... (pročitaj više u nastavku)

Vlakićem smo se provozali otokom i doznali sve o povijesti otočja  i slavnim osobama koje su na njemu boravile – od vlasnika Kupelwiesera, znanstvenika Kocha do Tita i njegovih slavnih gostiju: svjetskih državnika i kraljeva te najvećih filmskih zvijezda. Koga je Tito sve ugostio mogli smo pogledati i na fotoizložbi "Tito na Brionima", kao i  njegov čuveni Cadillac od 310 konja, a razgledali smo i prirodoslovnu zbirku. Razgledali smo safari park, u kojem u skladnoj zajednici žive zebre, somalijske ovce, indijska goveda, lama, ali i istarske ovce, koze i goveda, a  iz njega smo nakratko izašli kako bismo izbliza vidjeli slonicu Lanku, slavnu stanovnicu otoka. Na livadama oko nas bezbrižno su pasli jeleni lopatari, aksisi i mufloni, a na pučini se nazirao suncem obasjan otočić Vanga. Vidjeli smo i drevnu maslinu, staru navodno 1.600 godina, koja se raskolila, no i dalje rađa plodove. Vlakom smo zatim posjetili arheološke lokalitete: zaljev Verige s ostacima rimske vile iz I. stoljeća, gdje smo zatekli nekolicinu kupača, a vožnju smo završili kod male gotičke crkve sv. Germana iz 15. st. gdje smo razgledali kopije fresaka i glagoljskih spomenika Istre. Prošetali smo Kochovom stazom te se na kraju podijelili u dvije skupine – jedna je posjetila Mediteranski vrt sa 169 vrsta različitih biljaka. Druga je skupina, u pratnji vodiča, posjetila drugog najpoznatijeg stanovnika Brijuna uz slonicu Lanku, kakadua Kokija, koji je zbog najave hladnijeg vremena premješten u fazaneriju, gdje mu društvo prave are i još pokoja egzotična ptičja vrsta.

Larisa Simić Seidel

objavio: Ines Maurović   datum: 19. 11. 2018.